SUNFARMING GIDA VE ENERJİ EĞİTİMİ KONSEPTİ

Gıda ve Enerji konseptleri acil ihtiyaç duyulduğu yerlerde iş, eğitim, gıda, enerji ve altyapı sağlar. Avrupa teknolojileri ve endüstriyle kurulan kamu-özel ortaklıkları aracılığıyla projelerin uzun vadeli ve güvenilir yönetimi, yatırımı güvence altına alır.

Hedefimiz, “SUNfarming Gıda ve Enerji Eğitimi Projeleri”nin gerçekleştirilmesi ve hayata geçirilmesinde ülkenizdeki yerel ortaklar ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde çalışmaktır.

Örnek

SUNFARMING GIDA VE ENERJİ EĞİTİMİ PROJESİ GÜNEY AFRİKA

SUNfarming Gıda ve Enerji Projesi ilk kez Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına KfW/DEG’nin desteğiyle Güney Afrika’daki partner Alensys şirketi tarafından uygulamaya koyulan bir kamu-özel ortaklığı projesidir.

Bu eşsiz kombinasyon, verimli gıda üretimi ve aynı zamanda da fotovoltaikler aracılığıyla sürdürülebilir bir enerji arzı sağlamaktadır. Gıda ve Enerji Eğitimi Projesi usta eğitmenler ve öğrenciler için seralarda gıda üretimiyle ilgili bilgi transferi temin eder. Kaynaklar açısından fakir alanlarda ya da kriz durumlarında bölge halkı gıda ve enerji tesislerinde özel gıda üretimi alanında ustabaşı (formen) olarak eğitilirler. Halkın gelir durumu, sürdürülebilir bir biçimde iyileştirilir.

PROJE ORTAKLARI

Avrupa Sosyal Fonu (ESF) ile Brandenburg İş, Sosyal İlişkiler, Sağlık, Kadın ve Aile Bakanlığı (MASGF) aracılığıyla Brandenburg Federal Eyaleti projeye fon sağlamaktadır.

İnovasyon asistanı, Gıda ve Enerji Konsepti’nin geçerli yerel koşullara adapte edilmesinin yönetimini destekler, başkaca Gıda ve Enerji Projelerinin geliştirilmesi ve uygulamaya konmasına ilişkin başvuruları yönetir, işbirlikleri geliştirir ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında araştırma tesislerinin entegrasyonunu destekler.

SUNFARMING GIDA VE ENERJİ EĞİTİMİ PROJESİ

Eğitim – İstihdam – Gıda Üretimi – Enerji Güvenliği – Su Yönetimi

Kendi gelişmelerine dayalı olarak SUNfarming ve kardeş şirketi SOLprime Alensys için seralara yönelik eşsiz bir tarım-güneş altyapısı geliştirmişlerdir. Çatı enerji üretimine yönelik solar modüllerle kısmen kaplanmıştır. 15 tarım-güneş serası NWU Üniversitesi’nin sahasına yerleştirilmiştir ve bunlar pratik eğitim ve araştırma için sürekli olarak kullanılabilmektedir. Bu eşsiz kombinasyon, etkin bir gıda üretimi ve aynı zamanda da PV aracılığıyla sürdürülebilir bir enerji temini sağlamaktadır. Gıda ve Enerji Eğitimi Projesi, usta eğitmenler ve öğrenciler için seralarda gıda üretimiyle ilgili bilgi transferi temin eder. Kaynaklar açısından fakir alanlarda ya da kriz durumlarında bölge halkı gıda ve enerji tesislerinde özel gıda üretimi alanında ustabaşı (formen) olarak eğitilirler. Halkın gelir durumu, sürdürülebilir bir biçimde iyileştirilir

Proje kalkınma politikası açısından oldukça ilginç bazı fırsatlar sunmaktadır:

  • PV enerji üretimiyle aynı sahada su tasarrufu teknolojisi kullanılarak gıda üretilir
  • Gelişmekte olan ülkelerde ve kriz durumlarında bir yandan toplumun kendi gıda arzı korunur ve fotovoltaikler aracılığıyla enerji arzı güvence altına alınırken bir yandan da, bir hektar PV başına 50 civarında yeni iş olmak üzere, sürdürülebilir iş imkanları yaratılır.
  • Projeye dahil olan kişilerin eğitim seviyesi iyileştirilir. Edinilen bilgi birikimi daha sonra da getiri amaçlı kullanılabilir.
  • Doğrudan gelir yaratılır ve böylelikle bir yandan projenin paydaşlarının motivasyonu ve belirlenmesi teşvik edilirken bir yandan da kamu finansörleri rahatlatılır.
  • Gıda üretimine katkıda bulunulur ve böylelikle beslenme durumu iyileştirilir.
  • PV, tarım projesi kısmıyla birleştirilerek sürdürülebilir enerji üretimi teşvik edilir.
  • Konsept ölçeklendirilebilir. Projenin kapsamı genişletilebilir ve bunun sonucunda da projenin yaratacağı etkiler paralel olarak arttırılabilir.

 

 

Grobler-web

Potchefstroom, Güney Afrika’da bulunan North-West Üniversitesi’nden Prof. LJ Grobler, “Bir üniversite olarak, eğitimin temelini oluşturuyor ve bu noktadan yola çıkarak, kendi üniversitemiz ile diğer üniversiteler arasında yapılan anlaşmalar aracılığıyla projeyi diğer üniversitelere ve diğer bölgelere aktarabiliyoruz,” diyor.

Prof. LJ Grobler
-
North-West Üniversitesi Potchefstroom, Güney Afrika

GÜNEY AFRİKA’DA İLK GIDA VE ENERJİ EĞİTİM MERKEZİNİN AÇILIŞI

SUNfarming/Alensys ve North-West Üniversitesi Güney Afrika’nın ilk Gıda ve Enerji Eğitimi Merkezi’ni resmi olarak açtılar.

Afrika’nın dört bir yanından siyaset ve iş dünyasından ve üniversitelerden 150’den fazla misafir, Potchefstroom’da bulunan North-West Üniversitesi (NWU) kampüsünde gerçekleştirilen açılış törenine katıldı. NWU’nun rektörü Prof Frika J van Rendsburg’un kurdeleyi kesmesinden sonra misafirler, tüm soruları cevaplayan bilgi sahibi uzmanların eşliğinde, solar seraları gezme imkanı buldular.

Mühendislik Fakültesi dekanı Prof LJ Grobler konuşmasında sürdürülebilir bir birlikte yaşama yönelik olarak yenilenebilir enerjilerle ilgili araştırma ve geliştirme üniversitesi olarak üniversitenin özel rolünü vurguladı. Tüm temsilciler, kendi üniversitelerinin bu eşsiz projeye ortak olma olasılığına büyük ilgi gösterdiler. North West Üniversitesi ise, projeye dahil olacak üniversiteler arasındaki ortaklığa dayalı bilgi alış verişinin çekirdeği olma arzusunu vurguladı. Tüm Afrika üniversitelerinden yüksek lisans öğrencileri, Potchefstroom’da gerçekleştirilen Eğitimcinin Eğitimi kurslarında SUNfarming’in Gıda ve Enerji uzmanları tarafından eğitiliyorlar. Ülkenizdeki yeni Usta Eğitmenler, bu bilgi birikimini öğrencilere ve bölge halkına aktarabilirler. Üniversiteler ile SUNfarming arasında ilk protokoller başarılı bir şekilde imzalandı.

Schrum-web

SUNfarming’in ana hissedarı ve kurucusu Peter Schrum, halka yaptığı konuşmasında, “Eşi benzeri olmayan bu ilk Gıda ve Enerji Eğitimi Merkezimizde eğitilen öğrenciler, bu yatırımın tüm Afrika’da katlanmasına destek olabilirler. NWU ile kurduğumuz işbirliğini, diğer üniversiteler ve ortaklar için bir geliştirme merkezi olarak görüyoruz,” dedi.

“Bu yatırımın vatandaşlara ve belediyelere sağladığı faydalar sonsuz! Bu proje, uzun vadeli mülkiyet ile belediyelerin daha geniş kapsamlı katılımını, sürdürülebilir gıda ve enerji üretimi ve en çok ihtiyacı olanlara yönelik eğitim bileşeniyle birlikte iş güvenliği sağlıyor.” 

Peter Schrum, Erkner
-
SUNfarming Group'un Kurucusu

Hedefimiz, “SUNfarming Gıda ve Enerji Eğitimi” projelerinin gerçekleştirilmesi ve yürütülmesinde ülkenizdeki yerel ortaklar ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde çalışmaktır.

ORTAKLARIMIZ

EĞİTİM KURUMLARI

En son tarım teknolojilerine başvurularak gıda ve enerjiye odaklanmak suretiyle üniversiteler, yerel eğitim kurumları ve toplumlar ile SUNfarming arasında kurulan uzun vadeli işbirlikleri.

TOPLUMLAR VE BELEDİYELER

“Alman Kalite Kontrolü”ne tâbi tutulmuş yüksek kaliteli malzemeler ile yerel halkların tarım, güneş enerjisi ve elektrikli ulaşım alanlarında eğitilmesine yönelik işbirliği. 1 MW’lık kurulu bir Gıda ve Enerji tesisi, 50 civarında yeni iş yaratılmasına imkan sağlar ve kendi kendine yeterliliği destekler.

PROJE GELİŞTİRİCİ

Pazar analizleri, yer geliştirme
Daha büyük, ticari olarak kullanılan gıda ve enerji tesislerinde yatırımların planlanması

YATIRIM ORTAKLARI

Kalkınma fonları, PV enerji fonları, bankalar, özel yatırımcılar.
Enerji ve tarım mühendisliğinde Alman teknolojisi ve teknik bilgisi (know-how)

SEBZE TOPTANCISI

Kalite kontrolü yapılmış organik sebzeler, yerel olarak üretilir.

Kısa nakliye mesafeleri nedeniyle ürünlerin tazeliği garanti altına alınır. Sadece kısa süreli orta düzeyde soğutmaya ihtiyaç duyulur.
Yerel pazarlara doğrudan arz.

Kamu kurumlarının rolü, projenin başarısı açısından büyük bir önem taşımaktadır. SUNfarming, yerel yönetimlerle imzalanacak Elektrik Satınalma Sözleşmelerinin uzun vadeli işbirliği için başarılı bir temel teşkil ettiğine ikna olmuştur.