SUNFARMING GIDA VE ENERJİ KONSEPTİ

SUNfarming Gıda ve Enerji “Beşi Bir Arada” entegre sürdürülebilir model Enerji, gıda, istihdam yaratılması, eğitim ve su yönetimi, eşi benzeri olmayan Gıda ve Enerji çözümünün anahtar unsurlarıdır. Modelimiz, yaşam standardının sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmesine aktif bir şekilde katkı sağlanması amacıyla, özellikle az gelişmiş bölgelerde ya da mülteci bölgelerinde uygulanabilir.

İNTERSOLAR ÖDÜLÜ 2017

Fotovoltaik teknolojilerle ilgili dünyanın en büyük fuarı Intersolar 2017’de SUNfarming Gıda ve Enerji Konsepti, yeni iş yaratılması imkanı da dahil olmak üzere sosyal faydaları ve potansiyeli nedeniyle “Üstün Solar Projeler” kategorisinde Intersolar Ödülü’nü kazanmıştır.

GREENTEC ÖDÜLÜ 2018

Bu konsept ayrıca, dünyanın en önemli çevre ödülü olan GREENTEC Ödülü 2018’de uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri tarafından “Sürdürülebilir Geliştirmeler” kategorisinde EN ÜST SIRADA yer alan üç finalistten biri seçilmiştir. GREENTEC Ödülü, dünya çapındaki en prestijli ödüllerden biridir.

SUNFARMING GIDA VE ENERJİ „BEŞİ BİR ARADA “

1. ENERJİ ÜRETİMİ

Fotovoltaik jeneratörler tarafından üretilen sürdürülebilir enerji Gıda ve Enerji sistemlerinin bileşenlerine güç sağlamak için kullanılabileceği gibi, yerel toplumlara elektrik sağlamak için de kullanılabilir.

2. GIDA ÜRETİMİ

Ekinlerin rüzgar, yağmur, dolu ve güneş gibi şiddetli hava koşullardan korunduğu ortamlarda sebze, meyve ve çiçek yetiştirilebilir.

Perakendecilerde ve SF mağazalarında, SF tarafından kalite kontrolüne tâbi tutulmuş satışlar

3. İSTİHDAM – MESLEKİ BECERİ KAZANIMI

10 yıllık bir süre içerisinde yerel toplum içerisinde, kurulu 1MW/2ha başına, 500 bayi dahil, 1000 civarında yeni iş yaratılabilir. Ekinlerin yetiştirilmesi, bakımı ve hasadı için çalışanlar vardiyalar halinde çalışır.

4. EĞİTİM

SUNfarming’in koyduğu hedeflere ulaşılabilmesi açısından yetkinlik geliştirilmesi ve eğitim çok önemli unsurlardır. Solar ve Gıda ve Enerji Eğitim Merkezimiz aracılığıyla, özel yerel koşullara ve ihtiyaçlara dayalı olarak teknoloji aktarımı gerçekleştirilmesini ve araştırmanın teşvik edilmesini amaçlamaktayız.

5. SU YÖNETİMİ

Özel damlama sulama yöntemimiz, geleneksel sulama sistemlerine kıyasla %90 oranında daha etkilidir. Tarımın neredeyse imkansız olduğu alanlarda asgari düzeyde su tüketimi ile ekin yetiştirilebilir.