SUNFARMING SOLAR EĞİTİM MERKEZİ PERU

Güneş enerjisiyle ilgili iki yeni yetkinlik merkezi 01.09.2015 tarihinde Lima ve Piura’da açıldı.

Yeni PV eğitim tesisi, Perulu eğitim organizasyonu SENATI, Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH) ve ayrıca siyaset ve iş dünyasından konuyla ilgilenen birçok misafir ile birlikte 1 Eylül 2015’te SENATI yerleşkesinde resmi olarak açıldı. 3 KW’lık bölümler halindeki eğitim tesisleri, SENATI’den elektrik mühendislerinin güneş enerjisi verimliliği konusunda eğitilmesi için kullanılıyor.

PROJE ORTAKLARI

2013 ve 2014 yıllarında, DEG – Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH, Alman Federal Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nın “Özel Sektörle İklim Ortaklıkları” programından sağlanan fonlarla bu projeyi destekledi.

Bizim bu konudaki taahhüdümüz, destekle sona ermiyor. Sürekli eğitim aracılığıyla yüzlerce katılımcı her yıl öncü güneş enerjisi alanında eğitilebilir. Güneş enerjisi, kaynaklar açısından fakir bölgelerde enerji tedarikini güvence almanın yanı sıra aynı zamanda da sürdürülebilir yeni işler yaratır.

PERU, LİMA, SOLAR EĞİTİM MERKEZİ 2015

Perulu eğitim organizasyonu SENATI ve Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH) ile birlikte 1 Eylül 2016’da tesisin açılışı gerçekleştirildi. 3 KW’lık bölümler halindeki eğitim tesisleri, SENATI’den elektrik mühendislerinin güneş enerjisi verimliliği konusunda eğitilmesi için tasarlandı ve bu tesisler eğitimlerin çerçevesine uygun olarak SUNfarming uzmanları tarafından kuruldu. Cam-cam modüllerden oluşan bir SUNfarming güneş otoparkı elektrikli ulaşımı teşvik ediyor ve burada iki SF elektrikli skuter ve iki SF elektrikli motosiklet temin ediliyor. PV çatı sistemi, elektrik şebekesini besliyor ve gün içerisinde SENATI’ye kendine ait güneş enerjisini temin ediyor. Bir hafta öncesinde de diğer iki eğitim tesisi Peru, Piura’nın kuzeyinde kurulmuştu.

SOLAR EĞİTİM MERKEZİ PERU, 07/2016 EĞİTİMİ

Mayıs 2016’da başarıyla gerçekleştirilen eğitimlerden sonra, SUNfarming uzmanları Temmuz ayında da eğitim amacıyla Peru’dalar. Bu eğitim programında Lima ve Piura’daki Solar Eğitim Merkezi’nde öğrenciler usta koçlar olarak yetiştirilecekler.

330 elektrik mühendisliği yüksek lisans öğrencisi bu hafta Lima’da aşağıdaki konularda eğitim aldılar:

  • Peru’da enerji üretimi ve yenilenebilir enerjilerle ilgili fırsatlar
  • SUNfarming Gıda ve Enerji Projesi
  • Peru için PV çözümleri
  • Elektrikli ulaşım
  • PV sistemleri ve PVSol ile ilgili proje geliştirme
  • Uygulamada PVSol

Lima’daki PV uzmanımız Victor Rosillo tarafından düzenlenen SUNfarming Bilgilendirme Etkinliği’nin katılımcıları da konuya büyük ilgi duyduklarını ifade ettiler. Etkinlikte şu konular ele alındı:

Alejandra Prada, Erwin Hinojosa, Julius Jäger, SUNfarming GmbH:
Peru’da fotovoltaik, yasalar, kullanım, fırsatlar. Beşi Bir Arada SUNfarming Gıda ve Enerji Projesi:

PV ile enerji üretimi
Asgari düzeyde su kullanarak gıda üretimi
Eğitim ve sonrasında öğrenim
İstihdam yaratılması
Sulama için deniz suyunun tuzdan arındırılması

Victor Rosillo, Südesco: ISO 5001’in uygulamaya konmasından sonra enerji yönetimi
Ana Terrazos, SECO İsviçre: Enerji tasarruflu projelerin gerçekleştirilmesi
Carlos Obregozo, KfW: “Yenilenebilir Enerjiler”in finansmanı
Aralarında banka ve kamu hizmeti sağlayıcıların da bulunduğu siyaset ve iş dünyasının liderleri etkinliğin katılımcıları arasındaydı ve eğitimlerin ardından yapılan heyecan verici tartışmaya katıldılar.

Burada ele alınan en önemli konu, Güney Amerika’da kalkınma politikasıyla ilgili mükemmel fırsatlar da sunan en son SUNfarming Gıda ve Enerji projesi oldu.

Yoğun teorik ve pratik derslerin gerçekleştirildiği ilk haftadan sonra, eğitmenlerimiz şimdi de eğitimin CTA Piura’da gerçekleştirilen devamı için Piura’dalar.